Dedications
Martin Bon Jovi - Have a Nice Day Good day to all of you! Δήμητρα Wham! - Everything She Wants στον Δημήτρη μου Panos Moderator - When I Dream Καλημέρες!!

Κινηματογραφος

Φεστιβάλ Καννών: Ο Χρυσός Φοίνικας στην Ζυστίν Τριέ για την “Ανατομία μιας Πτώσης”

today29/05/2023 56

Background
share close

Μετά από 11 ημέρες εξαιρετικής διοργάνωσης, η κριτική επιτροπή του 76ου Φεστιβάλ των Καννών, υπό την προεδρία του Σουηδού σκηνοθέτη Ruben Östlund, πλαισιωμένη από τη Μαροκινή σκηνοθέτιδα Maryam Touzani, τον Γάλλο ηθοποιό Denis Ménochet, τον Βρετανο-Ζαμπιανό σεναριογράφο και σκηνοθέτη Rungano Nyoni, την Αμερικανίδα ηθοποιό και σκηνοθέτη Brie Larson, τον Αμερικανό ηθοποιό και σκηνοθέτη Paul Dano, τον Αφγανό συγγραφέα Atiq Rahimi, τον Αργεντινό σκηνοθέτη και σεναριογράφο Damián Szifron και τη Γαλλίδα σκηνοθέτιδα Julia Ducournau, παρουσίασε τη λίστα των νικητών μεταξύ των 21 ταινιών που παρουσιάστηκαν φέτος στο Διαγωνιστικό.

ΤΑΙΝΙΕΣ ΜΕΓΑΛΟΥ ΜΉΚΟΥΣ

Λίστα νικητών 2023

ΠΑΛΜΕ ΝΤ’ ΟΡ

ANATOMIE D’UNE CHUTE (ΑΝΑΤΟΜΙΑ ΜΙΑΣ ΠΤΩΣΗΣ) σε σκηνοθεσία Justine TRIET

GRAND PRIX

Η ΖΩΝΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ σε σκηνοθεσία Jonathan GLAZER

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΚΗΝΟΘΕΤΗΣ

TRAN ANH Hùng για το LA PASSION DE DODIN BOUFFANT (THE POT-AU-FEU)

ΒΡΑΒΕΙΟ ΚΡΙΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ

KUOLLEET LEHDET (ΠΕΣΜΈΝΑ ΦΎΛΛΑ) directed by Aki KAURISMÄKI

ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΣΕΝΑΡΙΟ

SAKAMOTO Yuji για το KAIBUTSU (MONSTER) σε σκηνοθεσία KORE-EDA Hirokazu

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΠΌ ΗΘΟΠΟΙΥ

Merve DIZDAR για το KURU OTLAR USTUNE (ABOUT DRY GRASSES) σε σκηνοθεσία Nuri Bilge CEYLAN

ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΕΡΜΗΝΕΙΑ ΑΠΌ ΗΘΟΠΟΙΟ

Koji YAKUSHO για το PERFECT DAYS σε σκηνοθεσία Wim WENDERS

SHORT FILMS2023 winners’ list

PALME D’OR

27 for Flóra Anna BUDA

SPECIAL MENTION

FÁR (INTRUSION) directed by Gunnur MARTINSDÓTTIR SCHLÜTER

UN CERTAIN REGARD2023 winners’ list

UN CERTAIN REGARD PRIZE

HOW TO HAVE SEX directed by Molly MANNING WALKER

JURY PRIZE

LES MEUTES (HOUNDS) directed by Kamal LAZRAQ

BEST DIRECTOR PRIZE

Asmae EL MOUDIR for KADIB ABYAD (THE MOTHER OF ALL LIES)

NEW VOICE PRIZE

AUGURE (OMEN) directed by BALOJI

ENSEMBLE PRIZE

CROWRÃ (THE BURITI FLOWER) directed by João SALAVIZA & Renée NADER MESSORA

FREEDOM PRIZE

GOODBYE JULIA directed by Mohamed KORDOFANI

LA CINEF 2023 winners’ list

FIRST PRIZE

NORWEGIAN OFFSPRING directed by Marlene Emilie LYNGSTAD
Den Danske Filmskole, Denmark

ΔΕΥΤΕΡΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

HOLE σε σκηνοθεσία HWANG Hyein
Κορεατική Ακαδημία Κινηματογραφικών Τεχνών, Νότια Κορέα

ΤΡΙΤΟ ΒΡΑΒΕΙΟ

AYYUR (MOON) σε σκηνοθεσία Zineb WAKRIM
ÉSAV Μαρακές, Μαρόκο

CAMÉRA D’ORΛίστα νικητών 2023

BÊN TRONG VO KEN VANG (ΜΈΣΑ ΣΤΟ ΚΊΤΡΙΝΟ ΚΈΛΥΦΟΣ ΚΟΥΚΟΎΛΙ) de THIEN AN PHAM

Δεκαπενθήμερο Σκηνοθετών

L’ŒIL D’OR – ΈΤΟΣ ΝΤΟΚΙΜΑΝΤΕΡ (EX ÆQUO)

Λίστα νικητών 2023

LES FILLES D’OLFA σε σκηνοθεσία Kaouther BEN HANIA

KADIB ABYAD (Η ΜΗΤΕΡΑ ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΨΕΜΑΤΩΝ) σε σκηνοθεσία Asmae EL MOUDIR

Η ΑΝΩΤΑΤΗ ΤΕΧΝΙΚΗ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΗΧΟΥ ΚΑΙ ΕΙΚΟΝΑΣ Λίστα νικητών 2023

Η κριτική επιτροπή του CST απένειμε το βραβείο CST ARTIST-TECHNICIAN AWARD 2023 στον Johnnie Burn από την ταινία THE ZONE OF INTEREST του Jonathan Glazer και το CST Young Film Technician Award στην Anne-Sophie Delseries, σκηνογράφο της ταινίας LE THÉORÈME DE MARGUERITE (MARGUERITE’S THEOREME) της Anna Novion. Χάρη στη λεπτότητα της δουλειάς της, η Anne-Sophie Delseries κατάφερε να γεννήσει έναν τρίτο χαρακτήρα που αποτελεί ουσιαστικό μέρος της αφήγησης της ταινίας.

Κατερίνα Καράμπελα

Written by: DreamCity

Rate it

0%